Kompresory pro TČ

13.4.2020

Kompresor scroll

Scroll120  Rotační kompresor

Rotacni140  Pístový kompresor

Pistovy140Jak zhotovit rozdělovače?

Každý, kdo si pořídí TČ země-voda a jako zdroj tepla plošný kolektor nebo hluboký vrt, musí nějak vyřešit propojení všech hadic a jejich připojení k tepelnému čerpadlu. Je mnoho možností, existují hotové bloky z plastů, ale taková jednoduchá věc se dá sestavit i z běžných topenářských dílů. Ukázkové řešení používá běžné mosazné topenářské fitinky. Litinové pozinkované díly se neosvědčily, zinek na povrchu špatně odolává směsi líh-voda a z litiny se uvolňují nečistoty, které zanášejí potrubí. Více než složitý popis napoví několik fotografií.

Celá sestava je složena z běžných prvků, které máme v nabídce a její montáž není nijak náročná. Pro utěsnění závitů se použije například plastová těsnící nit Loctite 55, nebo teflonová páska. Dávám přednost zapájení všech prvků, které není třeba rozebírat, a to i závitů, cínovou pastou a pájkou s příměsí stříbra. Při použití pro plošné kolektory se musí do každé větve osadit uzavírací kulový kohout, aby bylo možné každou smyčku samostatně odvzdušnit. Na fotografiích je ukázková sestava pro dva okruhy, díly jsou jen volně sešroubované.

Je velice výhodné osadit do okruhu i vodoměr s impulzním snímačem, který ve spojení s regulátorem TČ zobrazuje skutečný průtok každé větvě v m3/h a za provozu celkový průtok. Tak se dá snadno zkontrolovat, zda není některá větev zavzdušněná. U hlubokých vrtů, pokud je správně provedeno přívodní potrubí tak, aby samovolně unikal vzduch, nejsou kohouty na každé větvi nutné.

Dále je třeba vyřešit otázku doplňování kapaliny a odvzdušňování v provozu. Je to jednoduché a velice levné. V primárním okruhu v úrovni TČ není prakticky žádný tlak a ani nároky na velikost expanzní nádobky nejsou Plnici-nadobavelké. Pro tento účel se dá použít napříkad 5 litrová polyetylenová nádoba od destilované vody. Ve spodní části se vyvrtají vrtákem do dřeva nebo "stromečkem" dva otvory pro hadičníky pro připojení dvou hadic. Jak to vypadá, vidíme na obrázku. Hadičník se vloží do otvoru, zevnitř se na něj nasadí matice a vše se dotáhne.   Matice se nasadí při troše šikovnosti tak, že se na ni cínem přípájí drát cca 0,5mm a spoj se po chycení závitu prostě utrhne. Před montáží se hadičník namázne neutrálním silikonem. Spoje pak velice dobře drží a spolehlivě těsní. Otvory jsou vyvrtané zboku proto, aby v nádobce zůstala část kapaliny, kde se zdržují nečistoty a kal. Nádobka se umístí nad rozdělovače a propojí se s nimi dvěmi hadičkami. Výhodou je, že je do ní vidět, na první pohled vidíme, kde je hladina. Vzduch utíká do nádoby a systém se samočinně doplňuje. Za provozu se nechá otevřený jen jeden 1/2" kohout, a to ten, kde vystupuje kapalina z kolektoru, a vzduch tak sám utíká do nádoby. V klidu TČ můžeme občas otevřít oba a tak odstranit vzduch z obou větví.

Oba rozdělovače se uchytí pomocí kovových objímek buď přímo do zdi pomocí hmoždinek, nebo na nějakou  vodě odolnou desku a ta pak pomocí hmoždinek ke zdi. Po ověření těsnosti po nějaké době provozu je možné rozdělovač zaizolovat, aby se na něm nesrážela vzdušná vlhkost. Víčko nádobky se je lehce utáhne tak, aby nebylo zcela těsné, nebo se do něj vyvrtá otvor o průměru cca 2mm. Není třeba mít obavy z odpařovaní lihu, není to žádný problém. Při použití doporučené nemrznoucí lihové směsi není cítit žádný zápach. Rozdělovače se uchytí svisle nebo šikmo tak, aby vzduch unikal přirozenou cestou nahoru.

Podobný rozdělovač se dá sestavit i z měděných fitinek, klasicky spájených cínovou pájkou. Je to také jednoduché a spolehlivé řešení. Stejně tak se dá sestavit i z plastových dílů, navzájem svařených, ale k tomu je potřebné mít vybavení a já vidím jako nevýhodu i to, že tyto spoje už nejdou rozebrat.

Sestavy mosazných fitinek pro požadovaný počet okruhů zemního kolektoru najdete v eshopu pod názvem Rozdělovače.

Článek je staršího data.

Poznámka 14.4.2020: na vývody z nádobky používáme jiné vývodky se závity pro připojení tenkých 1/4" opletených hadiček na vodu včetně 1/4" kohoutů. Tyto díly jsou součástí sestavy dílů pro rozdělovače. Obrázky jsou (budou) v eshopu.

Ing. A: Žeravík

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | diskuzní fórum

xTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.