Závada oběhového čerpadla Grundfos Alfa+ 26-60B-180
Zaznamenal jsem nepříjemné kolísání průtoku vody v sekundárním okruhu měřeného tepelného čerpadla. Je tam oběhové čerpadlo typu Grundfos Alfa+ typu 26-60B-180 v bronzovém provedení. Ta se projevuje se periodickým pohasínáním zelené LED diody. Také její jas je poněkud nižší. Na přiloženém grafu je vidět, jak průtok kolísá. Záznam se prováděn po minutách a je zajímavé, že ke kolísání otáček docházelo až za několik minut po zapnutí. Příčina závady je pokles kapacity kondenzátoru zdroje. Kondenzátory trpí nárazy proudu při zapínání a snad by pomohlo zvětšit sériový omezovací odpor (měl by mít nějakou tu desítku Ohmů), ale to jsem dál neřešil. Nějaký tam zřejmě je, ale podle popisované závady je jeho hodnota příliš malá. Vybitý kondenzátor představuje v okamžiku připojení napětí sítě prakticky zkrat a dojde-li k zapnutí na vrcholu sinusovky někde kolem 320V, je nárazový proud značný. U kondenzátoru se postupně vypálí kovový povlak fólií a tím ztratí část kapacity.
K demontáži: je třeba vyšroubovat 2 šroubky s hlavičkou Torx T10, pak je třeba malým plochým šroubovákem vyloupnout oba ovládací prvky (jeden je malý, se symbolem sluníčka a měsíčku, blízko konektoru 230V). Na plastovém krytu jsou dva výstupky, které ovšem navzdory očekávání nejdou stisknout. Na druhé straně je zevnitř plastové očko. Obě strany se snadno odjistí opět pomocí tenkého šroubováku, kterým se plech krabičky v místě západek opatrně nadzvedne.
Na dalších fotografiích je vše vidět, i osazení původního kondenzátoru MKP X2 SH 1uF 275Vac. Rozteč vývodů je 27,5mm. Pod kondenzátorem jsou dva větší otvory. Oprava je jednoduchá: původní kondenzátor se dá odpájet bez demontáže desky. Jeho skutečná kapacita je jen 380 nF, podle grafu ale silně kolísá. Na jeho místo jsem osadil to, co dům dal: dva kusy MPX X2 470nF 275Vac paralelně. U jednoho kondenzátoru 470nF jsem ohnul vývody do pravého úhlu a ten jsem vložil pod desku. U druhého jsem zkrátil vývody asi na 5mm a pomocí pinzety jsem ho vložil a nasadil do otvorů namísto původního. Vývody se pak jen lehce zahnou a zatím se nepájí. Odstřižky z něj se protáhnou většími otvory a připájí se spolu s druhým kondenzátorem. Poté se vytvarují oba drátky a vývody na dno vloženého kondenzátoru a připájí se. Tím je oprava prakticky hotova. Snad je to jasné z dalších fotografií. Zpětná montáž krytu je už jednoduchá. Po opravě LED svítí klidně a o něco víc a v mém případě se průtok zvýšil z 1.400 l/h asi na 1.600 l/h.
Závěr: Je pravděpodobné, že nové kondenzátory časem postihne podobný osud, ale nějaký rok to potrvá. Problému by se asi dalo předejít použitím polovodičového spínacího prvku (SSR) se spínáním v nule, to nemám ověřeno.
Druhá poznámka: Zanedlouho jsem opravoval další dvě a všechna čerpadla běží dodnes, to je do 12.4.2020.
Poznámka: článek je z prosince roku 2017, aktualizován 12.4.2020.
Ing. A. Žeravík