Kompresory pro TČ

13.4.2020

Kompresor scroll

Scroll120  Rotační kompresor

Rotacni140  Pístový kompresor

Pistovy140Softstartery Danfoss pro kompresory Copeland

Softstartery Danfoss nemají žádné vnější nastavovací prvky a jsou pevně nastavené speciálně pro rozběhy kompresorů. Jeho hlavním úkolem je omezit nárazový proud ze sítě.Tepelné čerpadlo, resp. jeho kompresor, se s ním rozbíhá velice rychle a může se zdát, že tam žádný softstarter není. Uchycení je na lištu DIN a vzhledem k jeho velikosti a tvaru se vejde do rozvaděče a ven nic nevyčnívá. Řízené jsou jen dvě fáze, střední svorky jsou propojeny, takže pokud by se nepoužil stykač, na motoru by bylo v klidovém stavu na všech svorkách fázové napětí 230V ze střední fáze. Pozor na to, to může být matoucí, toto napětí se tam objeví hned po sepnutí stykače a kompresor zatím neběží, platí to i pro ABB PSR. Proto je v tomto stavu nutné měřit na svorkách kompresoru mezifázové napětí, to je 0V.

Zapojení silové části je shodné. Tento softstarter nepotřebuje samostatné napájení jako typ ABB (tam je to svorka označená A1). Ke spuštění slouží interní relé, které je připojeno pomocí svorky A2 na N a svorka A1 je zapojena podobně jako svorka ST u typu ABB přes detektor sledu fází na výstup O3 regulátoru (start kompresoru). Uvnitř je malé relé a po připojení 230V na svorku A1 sepne. Na přiložených obrázcích jsou schemata zapojení pro zapojení s regulátorem ETX-TC a datasheet od výrobce (anglicky).

Schemata zapojení softstartéru Danfoss


 
 
Nastavení fotogalerie

Jiný softstartér Danfoss

V praxi jsem se stkal se zajímavostí, jde o softstarter, údajně Danfoss, použitý v nějakém TČ. Ten, který přinesl zákazník, byl hezky vypálený. Jedná se o zapojení, kde je v každé fázi zařazeno několik nízhoohmových termistorů. Po zapnutí, kdy jsou chladné a mají vyšší odpor, je jimi proud omezen, ale termistory se rychle ohřejí, jejich odpor klesne a motor se rozběhne. Poté se termistory přemostí kontakty 3 relé, takže motor běží naplno a temistory zase pomalu vychladnou. Asi to funguje docela dobře, v uvedeném případě asi nesepnulo některé relé a termistory trvalý chod nevydržely. V příloze jsou obrázky, jak to zařízení vypadá. Nahradili jsme jej samozřejmě novým elektronicky řízeným sofrstartrérem.

A. Žeravík


 
 
Nastavení fotogalerie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | diskuzní fórum

xTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.