Kompresory pro TČ

13.4.2020

Kompresor scroll

Scroll120  Rotační kompresor

Rotacni140  Pístový kompresor

Pistovy140



1. Jak nepřipojovat výměníky

V tomto článku je několik ukázek, jak se věci dají, ale nemají dělat. Bohužel i dnes se najde spousta odborníků, kteří dovedou i jednoduché udělat tak, že by se za ně i kutil domácí styděl. Možná že i vy máte své zkušenosti s takovými umělci, podělte se s námi o ně. Záměrně není uvedeno, kdo si takto TČ zapojil nebo nechal zapojit. Týká se to topenářů i kúrenárů... Vybral jsem jen některé případy, ke kterým jsem pořídil několik obrázků.

Jak připojit výměníky? Deskové výměníky TČ mají pro vodu závitová připojení, a to vnější závit 5/4", někdy 1". Další potrubí se k nim připojuje mosazným půlšroubením s plochým těsněním. Každému to ukazuji a je to popsáno i s obrázky v návodu. Stejně tak doporučuji vyhýbat se použití všech litinových fitinek a ocelových potrubí. Přesto se najdou experti, kteří nejenže tato doporučení nerespektují, ale páchají, dá se říci, přímo topenářské zločiny. Ukázku najdete na následujících fotografiích. Jakpak se asi dá vodoměr vyměnit? Po demontáži bylo křížem krážem přes průřez otvorů nabarvené konopí, tady mi bohužel fotka chybí. Svérázným způsobem byla upevněna teplotní čidla. Podle informací majitele to instaloval zkušený topenář s dlouhou praxí, v tomto případě šlo o kúrenára.


 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

2. Proč nepoužívat litinové fitinky u TČ

Na další sérii obrázků vidíme, jak se dají zapojit okruhy TČ. Za pozornost stojí šílená kombinace plastového potrubí a litinových fitinek, přičemž naprosto nevhodnou kombinací rozměrů se snížila světlost potrubí asi na 1/3 a asi po dvou letech to navíc krásně zarostlo. Zřejmě se jedná o rez. Plastová trubka je čistá, bohužel litina je zarostlá a výměník je silně znečištěný. Třešničkou na tomto dortu je použití alobalu jako tepelné izolace.Šlo o TČ země-voda, používané jako voda-voda.


 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

3. Jak snadno se dá zničit deskový výměník

Na dalším obrázku vidíme, jak hezky se nafoukne deskový výmeník za pomoci ledu. Zákazník nechal v plošném kolektoru "na zkoušku" jen vodu, nezapojil presostat ani vodoměr a po zapnutí TČ se vzdálil. Systém byl zavzdušněn, oběhové čerpadlo vrčelo, ale nečerpalo a tak výměník jednoduše zamrznul. Po vypnutí kompresoru majitel bohužel vše ponechal tak, chladivo unikalo roztrženým výměníkem do vodního okruhu a po ochlazení do systému natekla voda. Na dalším obrázku je vidět, jak teče z kompresoru. Následovala generálka celého TČ, což znamenalo úplnou demontáž, nový výparník, kompresor a filtrdehydrátor a vysušení ostatních dílů.


 
 
Nastavení fotogalerie

4. Šroubení s kulovým kohoutem a hadice s ne-nerezovým opletením

Tyto fotky jsou z naší instalace. Po této zkušenosti už nepoužívám šroubením k oběhovým čerpadlům s kulovým kohoutem. Ovládání tohoto kohoutu je pomocí čudlíku s drážkou na boku velice obtížné, speciální klíč obvykle není k dispozici. Při použití i velkého šroubováku se drážka ožužlá a pokud se v kulovém kohoutu vysmekne i těsnící pryžový kroužek, jako v tomto případě, nepohne s tím už nikdo a nic. Tento kulový uzávěr byl u oběhového čerpadla, které bylo potřeba vyměnit, a po uzavření a namontování jiného čerpadla se už nedal otevřít. Koule s otvorem přiskřípla gumové těsnění a nešlo s tím pohnout. Mnohem lepší a jen o málo dražší je použití obyčejného šroubení a pořádného kulového kohoutu.

Další ukázka je přípak, jak dopadly původní pancéřové hadice, které byly použity u mého úplně prvního tepelného čerpadla. Z důvodu rosení byly navlečeny do PE pěnové izolace. Co se s nimi stalo asi po dvou letech provozu, vidíte na fotografii. Samozřejmě existují i tyto hadice s opletením z nerezu, ale i tyto mají koncovky s poměrně malým průřezem. Z tohoto důvodu tyto hadice nedoporučuji používat, vyhnout se oceli a používat jen dobré mosazné koncovky a plastové hadice bez opletení. Velkou výhodou je i to, že si je můžete zhotovit v potřebné délce sami na míru a zcela jistě na nich nebude nic korodovat.


 
 
 
Nastavení fotogalerie

5. Jak nezapojovat presostat a pozor na trafo

Dále zde máme něco pro elektrikáře. Nevím, zda jde jen o nepozornost. Pokud zapojíte kombinovaný presostat Johnson tak, jako na obrázku (pomineme barvy vodičů), připojený regulátor nikdy nezaregistruje sepnutí jeho kontaktů a presostat jako by tam vůbec nebyl. V návodech je i obrázek....Je o tom samostatný článek Presostaty Alco a Johnson.

A malé upozornění. Pro napájení regulátorů používáme trafa 2360V/12V 3VA, která mají zalitá vinutí i vývody. Při neopatrné manipulaci, zejména při pádu na zem, může zálivka prasknout a může dojít k tomu, že: 1. nic se nestane, drobná nebo žádná prasklinka nic nepoškodí. 2. prasklinka při pádu přetrhne vývod a trafo nefunguje, 3.  nejhorší a zákeřná věc je, že se vývod utrhne a přeruší, ale utržené konce se vlivem pružnosti tvdé zálivky dotýkají a trafo funguje, ale během provozu selhává, což se projeví výpadky funkce regulátoru.


 
 
Nastavení fotogalerie

6. Zapojení směšovacího ventilu aneb V Olomouci jsou odborníci

Zde vidíme reálné zapojení trojcestného směšovacího ventilu podlahového topení za akumulační nádrž. Je překresleno do schematu. Podstata zapojení spočívá v tom, že oběhové čerpadlo je zapojeno před směšovacím ventilem a do vratné vody ze zpátečky směrem do ventilu je zařazen zpětný ventil, stejně jako do systému podlahového topení. Podlahovka má jen dva pasivní rozdělovače, žádná další čerpadla tam nejsou. Zástupce olomoucké firmy tvrdí, že je to tak podle jejich projektanta správně a že to tak dělají všude. Jak to funguje? Těžko. Úsudek si udělejte sami.


 
 
Nastavení fotogalerie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | diskuzní fórum

xTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.