Kompresory pro TČ

13.4.2020

Kompresor scroll

Scroll120  Rotační kompresor

Rotacni140  Pístový kompresor

Pistovy140



Dvojité tepelné čerpadlo s jednofázovým + třífázovým kompresorem

(Listopad 2021, pokračování článku dole). Zdravím všechny příznivce tepelných čerpadel. Před několika dny jsem uvedl do zkušebního provozu tepelné čerpadlo země-voda, osazené dvěma kompresory. Už jsme o tom uvažoval delší dobu. Důvodem je to, že delší dobu máme fotovoltaickou elektrárnu 4,95kWp, která je připojena na 1 fázi. V přechodných období, jaké máme právě teď, kdy je přes den slunečno, ale chladno a v noci je zima, mají FV panely nejvyšší účinnost. Zjednodušeně řečeno, elektřinu, kterou vyrobí, a kterou nespotřebujeme, posíláme do sítě. Jenže, a tady se vyvaruji použití neslušných slov, před časem byl, díky jistému Kubovi a jistě ne zadarmo a v tichosti změněn způsob měření výroby u malých FVE. Jejich majitelé se totiž nemohou bránit, je to jeden z dalších podvodů státu v režii lidodemokracie na lidi, na lidi státu, který se tímto vůči vlastním občanům chová stejně jako šmejdi. Vzpomeňme přímotopy, výpalné za "likvidaci" FV panelů atd.. Článků na téma "podvod měření po fázích" je mnoho, například Měření po fázích je pro vlastníky malých fotovoltaik problém, Domácí solární elektrárny a problém měření po fázích... Přitom výkony těchto střešních elekráren, často postavených na úvěr, představují v součtu zlomek, netuším kolik, snad 1%, z výkonů instalací hektarových plantáží na polích mnohdy v majetku novodobých papalášů, podvodně skrytých v nastrčených firmách.

Pro méně informované jen stručně: pokud mám z FVE přebytek třeba 3kW, jde téměř zadarmo do sítě. Pokud ale současně potřebuji ve dvou dalších fázích odebírat pro třífázový kompresor další 2x1kW, tedy celkem 3kW, tak dříve, před touto darebáckou změnou, se to prostě v elektroměru odečetlo a nula z nuly pošla. Jenže dnes platíme tyto 2kW z fáze 2 a 3 za plnou cenu, z fáze 1 spotřebujeme 1kW a 2kW jdou v tom okamžiku ve fázi 1 téměř zdarma do sítě. Musíme platit to, co nepotřebujeme a ještě jim zdarma dodáváme. Tak podnikají šmejdi.

Takže proto jsem spotřebiče přeinstalovat téměř všechny na 1 fázi s tím, že přebytky budou napájet i kompresor menšího příkonu. Zvolil jsem typ ZR22 PJF, nicméně uvidíme, možní jej vyměním za ZR18. Jeho výkon ale v našem případě v zimě nestačí, takže jako druhý kompresor je osazen třífázový typ HQ40 LG. Proč HQ a proč fy LG? No proto, že byl k dispozici.

Oba kompresory pracují paralelně se společným výparníkem i kondenzátorem. I tyto výměníky jsou poněkud předimenzované, ale opět jsem použil typy, které byly na skladě a měly vhodné provedení. Vzhledem k tomu, že se výkon TČ bude měnit, jeden kompresor zajišťuje tepelný cca 5kW, druhý kompresor cca 8kW, oba současně cca (12-13)kW, byl použit elektronicky řízený expanzní ventil Carel. Perfektně změny zvládá a reaguje velice rychle.

Celý systém dvojitého tepelného čerpadla (jde vlastně o kříženec ETX-05G a ETX-08G) se s trochou přemýšlení vešel do běžně používaného rámu (560x560x1000)mm, a to i s oběhovými čerpadly. Ty jsou typu Grundfos Alfa+ 25-60B-180 v bronzovém provedení, viz článek o jejich opravě zde. Pro daný účel plně vyhovují. V primárním i v sekundárním okruhu jsou ještě zapojeny uzavírací elektricky ovládané kulové kohouty 1" čínské výroby s motorky na 230V. Koule se točí stále stejným směrem, servopohon má 3 vývody, společný-otevřeno-zavřeno. Vyžaduje přepínací kontakty. Proto jsem je oba zapojil na jedno relé regulátoru ETX-TC, a to na přepínací kontakty výstupu OUT1.

Ve stejnou dobu, jako se tyto ventily otevírají, se zapíná napájení driveru pro Carel pro ovládání krokového motoru expanzního ventilu. Je to dost času pro jeho inicializaci. Po zapnutí kompresoru se motorek ventilu natočí do 50% otevření a pak začne driver regulovat.

Zatím vše běží tak jak má, ještě nejsou provedeny tepelné izolace potrubí a kryty, ale k tomu také dojde.

Pokračování článku, listopad 2021.

Po letní pauze jsem odpojil dříve používané TČ s kompresorem ZH13KVE (se vstřikováním chladiva mezi spirály) a nahradil ho tímto dvoukompresorovým TČ. U něho je další změna, teď je osazeno jednofázovým kompresorem Copeland ZR18 a je ponechán původní třífázový LG HQ040. Jsou v něm dvě oběhová čerpadla Grundfos, jedno původní bronzové Alfa+ a jedno nerezové klasické třírychlostní, protože u druhého Alfa+ se projevil stejný problém, popsaný v článku Závada oběhového čerpadla Grunnfos Alfa+ a ještě nebyl čas ho opravit. TČ je dokončené včetně izolací a krytů. Pokud běží jen ZR18, dosahuje výkonu (4,8-5,3)kW, příkon se pohybuje pod 1kW a COP kolem 5, podle teplot vody a solanky.

Dobrá zpráva je i to, že kompresor ZR18 se bez problémů rozběhne při přímém připojení stykačem na výstup 230V kombinovaného měniče Axpert 3kW, napájeného FVP a bateriemi 24V v ostrovním režimu (Li-Ion + Pb, celkem cca 60 kWh), aniž by se měnič přetížil. Vzhledem k současnému pošmournému počasí je nabíjení baterií FV panely slabé, takže provoz jen z baterií a FV panelů neni reálný. O rozšířeném a upraveném  FV systému bych napsal další článek.

 Ing. A. Žeravík

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | diskuzní fórum

xTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.