Tisk

CO BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT

POZOR NA DENATUROVANÝ LÍH!

TURV primárních okruzích tepelných čerpadel země-voda se jako nemrznoucí směs používá mimo jiné roztok etylalkoholu a vody. Vinou pochybného složení a denaturačních přísad však mohou vzniknout značné problémy. V tomto článku najdete ukázky toho, jaký vliv na plastové díly tyto denaturační přísady mají. Na základě těchto zkušeností již denaturovaný líh nepoužíváme.

V okruhu zemního kolektoru našeho TČ mám od počátku provozu, t.j. od roku 2002, zředěný denaturovaný přírodní (kvasný) líh. Jeho dodavatelem byl Moravský lihovar Kojetín, závod Olomouc, Hodolanská ulice. Je nás víc, kdo tento etylalkohol používá a nemá žádné problémy. Asi v polovině roku 2008 byl závod v Olomouci zrušen a provoz "denaturáku" přemístěn do Kojetína, asi 3 km od nás. Tam jsem ještě v červnu kupoval další líh pro doplnění systému. Vše bylo v pořádku. Pro informaci uvádím složení podle Bezpečnostního listu, datum revize 15.5.2006.

Líh kvasný obecně denaturovaný 95% :
Ethanol: min. 93%, petrolej: 0,2%, technický benzín 0,1%, solventní nafta 0,4%.
Bohužel nemám původní BL z roku 2002, asi to bylo papírově stejné.

Doplnění článku 23.2.2009:
Líh denaturovaný zvláštně může obsahovat na 1000 ml:
30 ml acetonu a 20 ml denatonia-benzoátu, nebo
20 ml acetonu a 30 ml metylisobutylketonu, nebo
20 ml metyletylketonu a 30 ml metylisobutylketonu.

A teď to hlavní, proč tento článek vznikl:

Náš zákazník koupil v Kojetíně líh na podzim roku 2008 a po necelém měsíci provozu byly zcela zničeny plastové díly vodoměru WS6NK. Vodoměr jsem rozebral a výsledky vidíte na přiložených fotografiích. Po jeho demontáži byl cítit příšerný zápach, který se dříve nikdy neobjevil. Šířil se do celého domu, demontované díly i těleso vodoměru jsem musel dát ven.

lih1lih2lih3lih4

Plastové díly byly zcela rozleptané a měkké jako dětská plastelína. Všechny silně zapáchaly. Tento případ se stal asi před měsícem. Právě dnes (11.2.2009) došlo u jiného zákazníka k dalšímu případu zničení vodoměru, a to typu M-TXKQ6. Včera večer (10.2.) byl systém TČ naplněn směsí z Kojetína a do rána bylo rozváděcí kolo vodoměru silně naleptáno a turbínka se dokonce úplně rozlomila!!

lih5lih6lih7Po rozebrání tohoto kusu je cítit opět silný zápach. Rozváděcí těleso sice není zdeformováno, ale jeho povrch, jinak lesklý, je silně naleptán.

Pro srovnání jsem demontoval jeden vodoměr Sensus, který mám v systému s původní lihovodní směsí od roku 2002. Kromě povrchových úsad jsou plastové díly zcela neporušené, vodoměr dodnes funguje:

lih8lih9lih10

Ve svém systému mám v primárním okruhu kromě různých typů vodoměrů (mimo jiné i M-TXKQ6) oběhová čerpadla Grundfos UPS 25-40, Wilo TOP RL 30/7,5 a DAB VA 35/180 s plastovými oběžnými koly a se žádným není problém. Před týdnem jsem čerpadlo DAB, které bylo osazeno asi 2 roky, nahradil z důvodu ověřování parametrů novým typem s elektronickým řízením LAING E6/25. Pro kontrolu jsem DAB otevřel a vše je v pořádku. Stejně tak byla v pořádku i pryžová těsnění. Vím však o jednom případu, kdy použití syntetického lihu došlo k rozleptání a zničení oběžného kola čerpadla Wilo TOP RL 30/7,5. Syntetický líh obsahuje mnoho vyšších alkoholů a složek, které narušují pryž i plasty. Nepoužívat!

Primární okruh našeho systému často otevírám, když se připojují a odpojují zkoušená TČ, ale nikdy nebyl takový puch cítit, ani když kapalina vytekla, kam neměla.

Je zcela zřejmé, že v "Lihu kvasném obecně denaturovaném" z Moravského lihovaru Kojetín je od loňského podzimu proti původnímu z Olomouce nějaká aresívní silně páchnoucí látka, která ničí plasty. Je to cítit i ze vzorků zředěných náplní. Ze vzorku, který mám k dispozici, je cítit aceton.

Z uvedeného článku vyplývá jediné: NEPOUŽÍVEJTE denaturovaný líh z Moravského lihovaru Kojetín. Pokud jej máte, co nejdříve jej nahraďte jinou směsí.

Po této zkušenosti jsme se rozhodli, že budeme pro TČ dodávat i nemrznoucí směsi, které jsou zaručeně neškodné a neobsahují žádné agresivní přísady. Jsou sice o něco dražší než denaturák, ale vyplatí se to.

Směs je už na skladě, viz e-shop, a máme i příslušné lihoměry.

20.2.2009: Dobrá zpráva, pro vodoměry M-TXK Q6 (případně i Q2,5) máme k dispozici náhradní plastové díly, které jsou ve styku s lihovodní směsí (obě části tělesa a turbínku).

Poslední úprava článku 26.1.2012.