Tisk

CO BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT

ZÁVADA ČERPADLA ALPHA+ GRUNDFOS

AlphaOběhová čerpadla (dále OČ) dnes již starší řady Alpha+ (energetická třída B) firmy Grundfos mají klasický asynchronní motorek s kotvou nakrátko a s kondenzátorem v pomocné fázi a mají elektronickou regulaci otáček. Ovládací knoflík lze natočit do černé části krytu, což znamená režim "konstantní tlak", nastavení na rysky I-II-III na tělese pak režim "konstantní průtok". V otvoru vedle knoflíku je zelená kontrolka (LED) pro indikaci stavu "zapnuto".

Tady jde konkrétně o typ Alpha+ 25-60B-180, což m.j. znamená bronzové těleso a rozteč 180mm. Jedno z nich u nás bylo zapojeno do okruhu podlahového topení v celém domě. Po nějakých 2 letech provozu začal jas kontrolky mírně, ale plynule kolísat. Perioda kolísání byla cca 2 sekundy a projevovalo se to slyšitelně i na zvuku motorku, protože v malém rozsahu kolísaly otáčky. Pak bylo OČ nahrazeno jiným účinnějším typem s tím, že se na tento problém, "až bude čas", podívám. Podobná závada se však později projevila u dalšího kusu, tentokrát na výstupu teplé vody našeho TČ. Kolísání průtoku dosahovalo takové hodnoty, že občas způsobilo vypnutí TČ. Interval poklesu otáček postupně prodlužoval až na 5 sec. a průtok se snižoval z nějakých 1.400 l/h na 300 l/h a po těch 5 sec. se opět otáčky zase zvedly a tím i průtok. Bohužel OČ přestalo být použitelné, takže přišla na řadu rozborka a hledání příčiny. Protože se jednalo o podezřele podobné závady, začal jsem s  demontáží toho prvního, které leželo v regále.

Alpha demontovaneJak se dostat dovnitř? Nejprve se musí malým šroubovákem vyloupnout knoflíky pro nastavení. Pozor, jsou dva, jeden velký zepředu a jeden malý u napájecího konektoru. Pak se vyšroubují se dva malé šroubky Inbus. Zezadu jsou viditelné dvě západky, ale tudy cesta nevede. Malým šroubovákem se musí zatlačit na plastový kryt mezi ryskami II a III. Kryt se prohne dovnitř a tím se odjistí očko na krytu ze zobáčku na tělese. Kryt se pak odklopí a tím se odhalí deska elektroniky. Mimo jiné zde pod ní vidíme válcový kondenzátor pomocné fáze. Deska elektroniky je připájená na řadě vývodů z vinutí motorku. Vzhledem k tomu, že jde o oboustrannou desku s prokovenými otvory, byla by její demontáž poměrně obtížná. Ukázalo se, že ji demontovat nebude třeba. Proč? Jde o zkušenosti z minulosti z oboru elektroniky a napájecích zdrojů. Tato zařízení dnes nemívají žádné síťové transformátorky a klasické usměrňovače se stabilizátory. Napětí pro řídící elektroniku, obvykle +5V, se získává jinak. Není zde ani spínaný zdroj. Jakmile jsem zjistil, že je tady svitkový kondenzátor 1uF/275V AC v podobě šedé kostky, zapojený blízko síťovému přívodu, podezření se měnilo v jistotu. Kondenzátor ve spojení s dalšímu prvky (diodami a kondenzátory) tvoří napájecí zdroj, který je galvanicky spojený se sítí, ale to zde nevadí. Toto zapojení se běžně používá v řadě dalších přístrojů, například u relé pro 230V AC. Kondenzátor je hned na kraji desky, pod ním je dost velké místo. Za pomoci šroubováku se dá lehce z desky vypájet, aniž by ji bylo nutno demontovat. Otvory se pak pročistí pomocí odsávačky.

Kondenzatory 1uFProč byl kondenzátor podezřelý a co vlastně je příčinou závady? Po připojení kondenzátoru na RLC metr se ukázalo, že nemá zkrat ani svod, ale jeho kapacita je místo deklarovaného 1uF pouhý 0,32 uF (!). Proč? To vysvětlují následující obrázky. Po jeho rozlousknutí za použití svěráku a kleští jsem kus svitku rozmotal. Kondenzátor se skládá ze dvou pokovených fólií svinutých tak, že pokovené části sahají na opačných stranách svitku až ke krajům a tam je po svinutí nastříkaným kovem proveden vývod. Tím se vlastně zajistí vodivé připojení po celé délce fólií a sníží se indukčnost. Kondenzátor má tedy dvě hezky pokovené fólie na sobě. Co se stalo s tím v OČ?

Folie proti svetluFolie proti oblozePokovení na fóliích je zřejmě natolik slabé, že se vlivem proudových špiček postupně poškozuje a odpařuje. Přitom nedochází k průrazu, kvalita PE izolace je vynikající. Tím se plocha elektrod postupně snižuje a kapacita kondenzátoru pozvolna nenápadně klesá. Zdroj je jistě navržen tak, že kapacita 1uF je volena s rezervou. Odhaduji, že při poklesu kapacity o 1/3 se ještě nic neprojeví, ale snížení o 2/3 už vyvolá kolísání napájecího napětí na výstupu zdroje a výše popsané jevy. V zapojení takovýchto zdrojů se v přívodu musí použít odpor řádově desítek až stovek Ohmů, aby se proudové špičky omezily. Nepátral jsem, zda byl tady použit, deska je ze strany součástek poměrně nepřístupná.

Detail kondenzatoruCo s tím? Osadit kvalitnější kondenzátor? Lepší jsem neměl k dispozici, jen podobné typy o kapacitách 0,68uF a typ Tesla 0,33uF. Do desky jsem tedy osadil ten rozměrově větší 0,33uF (Tesla TD230 330n/250V AC X2) a pod něj, s prodloužením vývodů, které lze vést k pájecím bodům pod vyměněným kondenzátorem, jsem umístil ten s kapacitou 0,68 uF. Jejich paralelní spojení dá kapacitu cca 1uF. Po této opravě a po zapnutí se OČ rozběhlo jako nové. Osadil jsem jej tedy do našeho TČ a to druhé OČ jsem upravil stejným způsobem.

Nevím, zda o tomto problému výrobce ví a zda se jedná o typickou závadu u všech OČ řady Alpha+. Dnes je tato řada nahrazena jinou řadou, ale v provozu, a možná i kvůli této závadě mimo provoz, jich může být poměrně dost. Pokud se setkáte s takovým OČ této řady, u kterého periodicky kolísá průtok a současně jas kontrolky, anebo neběží vůbec, už budete vědět, v čem může být problém.

 

Komentáře  

 
#4 Josef Vojtěch 2017-12-26 12:34
Hezký den, chtěl bych zde moc poděkovat anonymnímu autorovi článku. Máme čerpadlo Alpha+ v provozu od 2009, pravda zase tak moc toho nenaběhá, topná sezóna je u nás cca v rozsahu listopad únor. Nicméně zvukové efekty v topném tělese mne nejprve navedly k tomu zda se náhodou nějak nezadrhává rotor. To jsem si myslel i při pohasínající indikační LED. Až to že všude je uváděno že LED pouze indikuje napájení mé úvahy vedlo směrem : jaký že to bude uvnitř zdroj. Proto jsem moc rád že jsem našel tento článek. Nevzpomenete si prosím jaká je rozteč vývodů původního svitkového 1uF kondenzátoru, 27,5 mm? Mé úvahy se ubírají směrem k tomu že se vyrábějí i odolnější kousky 1000 VDC/400 VAC ale to vše má dost divoké velikosti.
Citovat
 
 
#3 Miroslav Minárik 2013-02-11 15:34
Dovolím si poznamenat, že popsaný typ kondenzátoru bývá označen MP(metalizovaný papír) a vyráběl se už během 2. světvé války. Je velmi odolný proti zkratu průrazem, protože při napěťovém průrazu se odpálí ta část, která nevydržela a funguje to dál. Následkem je samozřejmě úbytek kapacity, což je nejčastější porucha. Při sledování přetíženého kondenzátoru je dokonce průrazy slyšet jako praskání. Výhodou typu je malá indukčnost a tím i vhodnost pro impulzní zatížení.
Citovat
 
 
#2 Jan Špulák 2012-12-27 02:10
Pěkné, za poslední 2 roky jsem v domácnosti měl přesně identické 2 závady:
Kávomlýnek Krups, asi 1/2r po záruce: zdroj pro ovládání logiky motoru +5V (stejné konstrukce asi jako v oběhovém čeradle) vykazoval funkčnost pouze po dobu cca 1s, pak se vypl (vybil se elektrolytický kondenzátor logiky a zdroj se svitkovým nestihl dobíjet).
Nabíječka malého vysavače philips, který jednoho dne přestal nabíjet.

U mlýnku jsem nejprve myslel, že jde o svod zenerovy stabilizační diody, ale měřením jsem zjistil sníženou kapacitu svitku. U nabíječky jsem svitek vyměnil rovnou.

Bohužel jsem je vyházel do koše, takže nemohu referovat výrobce těchto kondenzátorů.

Horší situace je snad už jenom u výběru kondenzátorů u konstrukcí pulsních zdrojů všeho druhu (PC, spotřební elektronika)

H.
Citovat
 
 
#1 rob.brno 2012-12-05 08:53
Díky za článek, jestli jsem rozumněl správně jde o Alpha+, u novějších typů Alpha2 by to mohlo být lepší. A nebo taky ne. Lze pak předpokládat, že by to byl záměr výrobce(tzv. kur..tko) ?!!
Citovat
 

Přidat komentář