Tisk

CO BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT

TAKHLE NE

1TN Vodomer do kolena detailV tomto článku je několik ukázek, jak se některé věci nemají dělat. Bohužel i dnes se najde spousta odborníků, kteří dovedou i jednoduché věci udělat tak, že by se za ně i kutil domácí styděl. Týká se to topenářů i kúrenárov, elektrikářů... Vybral jsem jen některé případy, ke kterým mám k dispozici obrázky. Na závěr uvádím i své poznatky.


1TN vodomer11TN Vodomer do kolena31TN doleJak se dají připojit výměníky? Deskové výměníky TČ mají pro vodu závitová připojení, a to vnější závit 5/4", někdy 1". Další potrubí se k nim připojuje mosazným půlšroubením s plochým těsněním. Každému to ukazuji a je to popsáno i s obrázky v návodu. Stejně tak doporučuji vyhýbat se použití všech litinových fitinek a ocelových potrubí. Přesto se najdou experti, kteří nejenže tato doporučení nerespektují, ale páchají, dá se říci, přímo topenářské zločiny. Ukázku najdete na následujících fotografiích. Dotyčný instalatér našrouboval přímo na výměník se závitem 5/4" litinovou "mufnu", a to za použití konopí, přičemž barvou nešetřil. Do druhého konce nátrubku stejným způsobem upevnil vodoměr s 5/4" závitem! K tomu se snad nedá nic slušného říct. Dál samozřejmě pokračoval stejným způsobem, viz další fotky. Jistě si umíte představit, jak by se asi dal takový vodoměr vyměnit. Po demontáži bylo křížem krážem přes průřez otvorů nabarvené konopí, tady mi bohužel fotka chybí. Svérázným způsobem byla upevněna teplotní čidla. Co asi doopravy měřila, nikdo neví. Podle informací majitele to instaloval zkušený topenář s dlouholetou praxí.3TN pripojeni13TN do sroubeni3TN do trubky3TN do vymeniku

Na této sérii obrázků vidíme, jak se dá zapojit primární okruh TČ na přívod ze studny. Za pozornost stojí kombinace plastového potrubí a litinových fitinek, přičemž se naprosto nevhodnou volbou rozměrů snížila světlost potrubí asi na 1/3 a asi po dvou letech to navíc krásně zarostlo. Na výměníku byl závit 1", polovina šroubení má tedy venkovní závit 3/4", otvor v tomto šroubení, určeného pro vodu je velmi malý. Zřejmě to zapojoval instalatér-vodař, který nějaké problémy s průtoky a tlakovými ztrátami u běžných vodovodních potrubí neřeší. Plastová trubka je čistá, bohužel litina je zarostlá a výměník je silně znečištěný, zřejmě jde o železité úsady. Třešničkou na tomto dortu je použití alobalu jako tepelné izolace.


4TN smesovaci ventil4TN smesovaci schemalZde vidíme naprosto špatné zapojení trojcestného směšovacího ventilu. Na dalším obrázku je zapojení překresleno do přehledného schematu. Podstata zapojení spočívá v tom, že oběhové čerpadlo je zapojeno před směšovacím ventilem a do vratné vody ze zpátečky směrem do směšovacího ventilu je zařazen další zpětný ventil, stejně jako zcela zbytečný do systému podlahového topení. Podlahovka má jen dva pasivní rozdělovače, žádná další čerpadla tam nejsou, takže i ten zpětný ventil je jen naprosto zbytečnou překážkou. Takto zapojený směšovací ventil nebude nikdy nic směšovat, protože je v něm plný tlak čerpadla, a nízký tlak ze zpátečky do něj nikdy chladnou vodu nedostane. Zástupce této olomoucké firmy tvrdí, že je to tak podle jejich projektanta správně a že to tak dělají všude. Závad tam bylo víc, nic neuznali a výsledek jednání s drzým zástupcem této firmy byl takový, že si vše demontovali a odvezli.


6TN vymenik6TN kompresorNa dalším obrázku vidíme, jak hezky se dá nafouknout deskový výměník za pomoci ledu. Zákazník nechal v plošném kolektoru "na zkoušku" jen vodu, nezapojil presostat ani vodoměr a po zapnutí TČ se vzdálil. Systém byl zavzdušněn a výměník jednoduše zamrznul. Po vypnutí kompresoru vše ponechal tak, chladivo uniklo roztrženým výměníkem a do systému natekla voda. Druhá fotografie ukazuje vylévání vody z kompresoru, zde se jedná o scroll LG typu HQ061Y. Tento kompresor se mi podařilo zachránit.


 2TN Presostat spatne012TN Presostat spatne022TN presostat schemaTady máme něco i pro elektrikáře. Nevím, zda jde jen o nepozornost. Pokud zapojíte kombinovaný presostat tak, jako to vidět ve dvou případech na obrázcích, připojený regulátor nikdy nezaregistruje sepnutí jeho kontaktů a presostat jako by tam vůbec nebyl. V návodech je obrázek, ale ani to nestačilo....


6TN kk cerpadlo26TN kk cerpadloMám špatnou zkušenost se šroubením k oběhovým čerpadlům s kulovým kohoutem. Ovládání tohoto kohoutu je pomocí čudlíku na boku velice obtížné, speciální klíč obvykle není k dispozici. Při použití i velkého šroubováku se drážka vymačká a poškodí natolik, že se kohoutem nedá pohnout. Pokud se v kulovém kohoutu vysmekne i těsnící kroužek, jako v tomto případě, a dostane se mezi hranu otvoru v kouli a těleso ventilu (fotka bohužel chybí), nepohne s tím už nikdo a nic. Tento kulový uzávěr byl u oběhového čerpadla, které bylo potřeba vyměnit, a po uzavření a namontování jiného čerpadla se už nedal otevřít. Mnohem lepší a jen o málo dražší je použití obyčejného šroubení a pořádného kulového kohoutu.2 KULOVE CERP

Dobrou variantou je kombinace šroubení a kulového kohoutu, k dispozici je i verze se zpětnou kapkou, viz ŠROUBENÍ S KULOVÝM KOHOUTEM.7TN trafoNa tomto obrázku je vidět prasklá zálivka na napájecím transformátoru regulátoru. Jde o mechanické poškození, vzniklé nárazem při manipulaci. Bohužel to se to projevilo jako zákeřná závada. S prasknutím zálivky se přerušil i drát vedoucí ke svorce, jenže ne natrvalo. Závada se projevila až po delší době, řádově měsíců. Zřejmě i vlivem teploty docházelo k jeho občasnému přerušování a k nepravidelným výpadkům regulátoru, které byly stále častější. Dejte si na to pozor, může to být příčina občasného resetování regulátoru nebo jeho jiného podivného chování a taková závada se obtížně hledá.


  5TN 1hadice5TN 2hadiceNa závěr jsem si nechal ukázku, jak dopadly původní pancéřové hadice, které byly použity u úplně prvního tepelného čerpadla. Z důvodu rosení byly navlečeny do PE pěnové izolace. Co se s nimi stalo asi po dvou letech provozu, vidíte na fotografii. Samozřejmě existují i tyto hadice s opletením z nerezu, ale i tyto mají koncovky s poměrně malým průřezem. Z tohoto důvodu tyto hadice nedoporučuji používat, vyhnout se oceli a používat jen dobré mosazné koncovky a plastové hadice. Velkou výhodou je i to, že si je můžete zhotovit v potřebné délce sami na míru a zcela jistě na nich nebude nic korodovat.

Máte-li nějaké podobné negativní zkušenosti s mistry anebo i svoje vlastní poznatky, jak se něco nemá dělat, a k tomu nějaké obrázky, pošlete je na naši emailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ,  doplníme článek.

Komentáře  

 
#1 Karel12345654321 2016-07-13 15:50
Dobrý den,
byl jsem nucen použít kombinaci plastových trubek a nerezového radiátoru, kudy teče studená užitková voda (radiátor je na chlazení).
Mezi radiátorem a trubkami je šroubení z mosazi a nerezi (na obou stranách). Na obou stranách to vždy za 2-3 roky téměř úplně zaroste přesně jako v druhé části článku.

Je na to nějaké řešení?
Použití přípravků nepřipadá v úvahu.
Část z nerezi je vždy kompletně sežraná, mosaz je v pořádku, i když taky má úsadu.

Sládeček
Citovat
 

Přidat komentář